poniedziałek, 20 marca 2017

Zapowiedź jaśniejszych i cieplejszych dni... HAPPY SPRING!

Wiosna
jest jedną z czterech pór roku w pogodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Pierwszy dzień wiosny obchodzimy w dniu równonocy wiosennej, która najczęściej przypada 21 marca (lub dnia poprzedniego/następnego) i trwa do momentu przesilenia letniego. Jednak to nie kalendarzowa wiosna jest tym wyznacznikiem, tak naprawdę to pogoda, po której odczujemy, że w końcu pożegnaliśmy zimę.
Wiosna to okres wyczekiwany chyba przez nas wszystkich, kiedy odejdą te zimne miesiące, pochowamy głęboko grubą odzież, a wreszcie promienie słoneczne będą pukały do okna. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami, kwiatkami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Czego chcieć więcej? Nic dziwnego, że człowiek tak tęskni za tą porą roku


Marzec, kwiecień, maj - kultura symboliczna w Polsce
  • Wiosną obchodzone są uroczystości Wielkanocne. Jest to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Uroczystości te poprzedza Wielki Tydzień. Ostatnie trzy doby tego tygodnia to tzw. Triduum Paschalne. Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych.
  • 1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od 1890 roku. Ma ono na celu podkreślenie pracy ludzkiej, upamiętnia je pochód pierwszomajowy. Po zakończeniu wojny rząd nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy.
  • 3 maja obchodzone jest w Polsce Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione w roku 1919 oraz ponownie w 1990 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Co jeszcze niesie marzec?
26 marca przestawimy zegarki, co zasmuci śpiochów, bo pośpimy godzinę krócej. W nadchodzącą niedzielę przypada zmiana czasu z zimowego na letni, a co za tym idzie, przez najbliższe trzy miesiące z każdą kolejną dobą dzień będzie dłuższy a noc krótsza.



A my? Bądźmy Aktywni i Skuteczni niezależnie od pory roku!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz