Po Wielkanocy wszyscy zawsze oczekujemy majówki. Długi weekend to świetna okazja na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli pogoda sprzyja warto wybrać się na spacer czy przejażdżkę rowerową.
Nie powinniśmy jednak zapominać o Międzynarodowym Święcie Pracy.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.
Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego, organizowały je głównie Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund. Podobnie liczne pochody i demonstracje klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych, w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, żydowskiego Bund-u, nielegalnej Komunistycznej Partii Polski, Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi odbywały się też w ten dzień w okresie II RP, często były one atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, dochodziło do morderstw działaczy klasowych związków zawodowych i partii lewicowych. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski. Na cześć Święta Pracy otrzymała nazwę również jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń w ówczesnej Polsce – KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.
Ale co z Włochami? Święto Pracy zwane we Włoszech Festa dei Lavoratori było obchodzone po raz pierwszy w 1891 r., ale nie był to najszczęśliwszy dzień, ponieważ doszło do krwawych zamieszek. Faszyści wykreślili dzień pracy z kalendarza jako święto komunistyczne, ale po okresie ich rządów powróciło i teraz co roku są organizowane pierwszomajowe manifestacje.
Dzięki za uwagę :)
Justyna Michalczyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz