środa, 3 maja 2017

1 Maja

Hej wszystkim!

Po Wielkanocy wszyscy zawsze oczekujemy majówki. Długi weekend to świetna okazja na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli pogoda sprzyja warto wybrać się na spacer czy przejażdżkę rowerową.
Nie powinniśmy jednak zapominać o Międzynarodowym Święcie Pracy.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.

Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego, organizowały je głównie Polska Partia SocjalistycznaSocjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund. Podobnie liczne pochody i demonstracje klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych, w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, żydowskiego Bund-u, nielegalnej Komunistycznej Partii PolskiPolskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”Komunistycznej Partii Zachodniej UkrainyKomunistycznej Partii Zachodniej Białorusi odbywały się też w ten dzień w okresie II RP, często były one atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, dochodziło do morderstw działaczy klasowych związków zawodowych i partii lewicowych. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski. Na cześć Święta Pracy otrzymała nazwę również jedna z najnowocześniejszych i największych kopalń w ówczesnej Polsce – KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.

Ale co z Włochami? Święto Pracy zwane we Włoszech Festa dei Lavoratori było obchodzone po raz pierwszy w 1891 r., ale nie był to najszczęśliwszy dzień, ponieważ doszło do krwawych zamieszek. Faszyści wykreślili dzień pracy z kalendarza jako święto komunistyczne, ale po okresie ich rządów powróciło i teraz co roku są organizowane pierwszomajowe manifestacje. 




Dzięki za uwagę :)
Justyna Michalczyk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz