sobota, 15 kwietnia 2017

Ciasta na Wielkanoc i jak je przygotować.

 Dzień dobry wszystkim!
Mimo wielkiego nakładu obowiązków domowych mam zamiar opublikować posta.
Wstawię tu przepisy i zdjęcia ciast które są tradycyjne w mojej rodzinie. Może coś wam się spodoba i dodacie do Wielkanocnego menu. Zapraszam.

Ciasto z mchem.
Składniki:
·         -400 g mrożonego szpinaku
·         -3 granaty
·         -2 łyżki cukru pudru
·         -300 ml śmietany 30%
·         -3 łyżeczki proszku do pieczenia
·         -1 szklanka szklanka mąki krupczatki
·         -1 szklanka mąki tortowej
·         -3 duże jajka
·         -250 g cukru
·         -1 1/3 szklanki oleju
·         - Śmietan fix

Sposób przygotowania:
1.      Ciasto: Szpinak rozmroź i odciśnij w dłoniach z nadmiaru wody. Do miski wbij jajka, dodaj cukier i zmiksuj na wysokich obrotach do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodaj pomału olej, nie przerywając miksowania.
2.      Następnie dodaj przesiane oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia i dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj szpinak, delikatnie wymieszaj.
3.      Gotowe ciasto przełóż do tortownicy o wymiarach 25 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180C przez 1 godzinę lub do tak zwanego “suchego patyczka”. Po wyjęciu z piekarnika rzuć ciasto (nadal w formie) z 1,5 m na ziemię.
4.      Masa: Śmietanę ubij na sztywno, pod koniec ubijania dodaj fixy i cukier puder. Z ciasta odetnij wierzch i rozdrobnij odciętą górną część na okruszki. Na ciasto wyłóż śmietanę, posyp obficie okruszkami i leciutko dociśnij dłonią, aby nie odpadały. Całość posyp pestkami granatu.




Ciasto marchewkowe.
Składniki:
·         -3 szklanki startej marchewki
·         -1,5 szklanki mąki
·         -4 jajka
·         -1 szklanka oleju
·         -1 szklanka cukru
·         -1 łyżeczka proszku do pieczenia
·         -1 płaska łyżeczka sody
·         -1 łyżeczka cynamonu
·         -1 łyżka cukru wanilinowego
·         -1 szklanka pokrojonych orzechów, można wybrać słonecznik pestki dyni, wszystkie nasiona do smaku, jak kto lubi.
·         -pół łyżeczki soli


Sposób przygotowania:
1.      Marchewkę trzemy na tarce o drobnych oczkach. Orzechy kroimy lub łamiemy na małe kawałki. Piekarnik nastawiamy na 180°C i zabieramy się za ciacho. 2.
2.      Jajka ubijamy mikserem z cukrem i cukrem wanilinowym przez ok. 3 minuty. Zaczynamy powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. 3.
3.      Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z solą, proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste.
4.      Dodajemy cynamon. Na końcu wsypujemy odciśniętą marchewkę i orzechy, i mieszamy ostatni raz. Formę (najlepiej tortownicę o śr. 26cm) natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia.
5.      Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 45-55 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem).
6.      Ciasto marchewkowe podajemy posypane cukrem pudrem.






Sernik nowojorski z Oreo.
Składniki:
na spód (tortownica ok. 23 cm średnicy):
25 ciastek oreo (bez wypełnienia)
4 łyżki miękkiego masła

masa serowa:
900 g serka Philadelphia śmietankowego
200 g cukru (najlepiej pudru, dobrze się rozpuszcza)
2 łyżki mąki pszennej
4 całe jaja
2 żółtka
50 ml śmietany kremówki (30 %)
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
Sposób przygotowania:
  • 1. Ciastka pokruszyć i wymieszać z miękkim masłem. Przygotowaną masą wyłożyć tortownicę. Nierówności wyrównać szklanką. Tortownicę wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
  • 2. Wszystkie składniki na masę serową mieszamy w mikserze do połączenia składników. Masa nie może być długo miksowana, ponieważ napowietrzenie jej powoduję rośnięcie i opadanie sernika. Tego chcemy uniknąć. Sernik powinien być równy na całej powierzchni.
  • 3. Masę serową wylewamy na wcześniej przygotowany spód oreowy. Tortownicę owijamy folią aluminiową i wstawiamy do większej wypełnionej wodą (do wysokości ok 2,5 cm) formy. Tak przygotowaną formę wstawiamy do wcześniej nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 150 stopni na środkowej szynie z włączonym termoobiegiem do momentu gdy masa sernikowa się zsiądzie. Ok 70-80 minut.

Makowiec zawijany.
Składniki
Ciasto drożdżowe:
·         3 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania
·         180ml mleka
·         150g roztopionego i ostudzonego masła (lub margaryny)
·         6 żółtek
·         45g świeżych drożdży (lub 21g suchych)
·         6 łyżek cukru
·         1,5 łyżki oleju
·         ½ łyżeczki soli
·         1,5 łyżki spirytusu (lub rumu, wódki)
·         2 łyżeczki cukru waniliowego
Masa makowa:
·         500g maku
·         200g cukru
·         100g rodzynek
·         50g posiekanych orzechów włoskich
·         1 łyżka miodu
·         aromat migdałowy do smaku
·         szczypta cynamonu
·         1 łyżka miękkiego masła
·         ewentualnie kandyzowana skórka pomarańczowa
·         6 białek

Sposób przygotowania:
  1. Mak zalać wrzątkiem do przykrycia, przykryć talerzykiem i pozostawić na co najmniej 30 minut. Odkryć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Mak odcedzić na sitku wyłożonym gazą lub ściereczką i dobrze odcisnąć. Jeśli nie jest zmielony należy go zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach. (Zmielony mak jest już gotowy po odciśnięciu do dalszego przygotowania).
  2. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
  3. Wyrośnięty zaczyn połączyć z pozostałymi składniki na ciasto drożdżowe, na końcu dodając roztopione masło (lub margarynę). Zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 1- 1,5 godziny).
  4. Do maku dodać pozostałe składniki masy, poza białkami. Białka ubić na sztywną pianę. Dodać do masy i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką drewnianą.
  5. Ciasto podzielić na 3 części. Każdą część rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 3mm, nałożyć 1/3 masy, zostawiając ok. 2cm od brzegu i zwinąć z roladę. Końce rolady skleić i podwinąć pod spód. Gotową roladę przełożyć na posmarowany olejem papier do pieczenia i zrolować w formie tuby dwukrotnie, pozostawiając 1cm luzu między ciastem, a papierem (nie więcej). Końce papieru pozostawić otwarte. Makowce przenieść na blachę do pieczenia.
  6. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30- 40 minut w temperaturze 190°C (grzałka góra- dół), na brązowo- złoty kolor. Pozostawić do ostygnięcia.
  7. Jeszcze ciepłe makowce (nie gorące) posmarować lukrem.
  8. Przygotować lukier. Cukier puder rozetrzeć razem z gorącą wodą na gładką masę. Makowce polać lukrem i posypać makiem. (Chyba, że chcemy makowce zamrozić, wtedy lukier zrobić po rozmrożeniu ciasta).



Źródła: domowewypieki.pl przysliprzepis.pl mniamniusie.pl doradcasmaku.pl i wiedza mamy ☺
Wesołego jajka!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz